U okviru projekta „Mladi za mesne zajednice“, koji realizuje Okular uz podršku Švedske kroz program Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“, sprovedeno je istraživanje sa ciljem analize znanja, stavova i izazova sa kojima se suočavaju mladi u vezi sa radom mesnih zajednica u opštini Ćićevac. Anonimni onlajn upitnik obuhvatio je 101 ispitanika uzrasta od 15 do 30 godina, pružajući uvid u trenutnu situaciju i predloge za unapređenje rada mesnih zajednica.
Glavni nalazi istraživanja
Niska informisanost i participacija:
Rezultati ukazuju na nisku informisanost mladih o funkcionisanju mesnih zajednica – samo 37% ispitanika zna da mesne zajednice imaju svojstvo pravnog lica, dok čak 51% nikada ne učestvuje u njihovim aktivnostima. Više od polovine ispitanika nije upoznato sa postojanjem predsednika mesne zajednice, što ukazuje na problem transparentnosti.
Ključni problemi:
Mladi su kao glavne izazove identifikovali lošu infrastrukturu (57%), nedostatak finansijskih sredstava (52%) i nedovoljnu uključenost mladih (50%). Ovi podaci ukazuju na hitnu potrebu za promenama u vidljivosti, komunikaciji i resursima mesnih zajednica.
Preporuke za unapređenje:
Ispitanici su predložili bolje informisanje mladih (51%), organizovanje kulturnih i sportskih događaja (48%) i veće uključivanje mladih u donošenje odluka (46%). Takođe, 53% mladih istaklo je značaj volontiranja kao načina aktivnijeg uključivanja.
Predložene mere
Na osnovu rezultata, predložene su sledeće mere za unapređenje participacije mladih u opštini Ćićevac:
- Edukacija mladih kroz radionice i informativne kampanje o ulozi mesnih zajednica.
- Digitalizacija komunikacije radi jačanja transparentnosti i vidljivosti.
- Podsticanje aktivnog učešća kroz programe volontiranja i omladinske klubove.
- Uključivanje mladih u rešavanje lokalnih problema kroz radne grupe i projekte.
- Redovni sastanci između mladih i predstavnika mesnih zajednica radi jačanja poverenja.
Rezultati istraživanja pokazuju spremnost mladih da se angažuju ukoliko im se pruže odgovarajući uslovi. Realizacija predloženih mera može značajno doprineti participativnoj demokratiji i dugoročnom razvoju lokalne zajednice.
Ceo dokument sa istraživanjem možete pročitati ovde: